Restauráció homoki gyepeken - harc az inváziós évelőkkel

2025.07.02

Az invazív idegenhonos fajok által okozott biológiai sokféleség csökkenése jelentős probléma, mely mérsékelésében az ökológiai helyreállítás / restauráció kritikus szerepet játszhat. Az invazív növények jelenléte a tájban azonban kihívásokat is jelenthet a helyreállítás sikeressége szempontjából, ezért fontos tanulmányozni a különböző restaurációs stratégiák sikerességén egyes élőhelyeken.

Kutatócsoportunk új publikációja, a Biological Invasions folyóiratban megjelent "Restorative seeding controls annual invasive species, but perennials can thrive in the long term despite treatments in sand grassland restoration" c. tanulmány (Sáradi et al., 2025) 1995 és 2003 közötti gyeprestaurációs kísérletek eredményeit mutatja be a Kiskunság területéről, különösen az egyéves és évelő invazív fajok jelenlétére vonatkozóan.

A tanulmány szerint az őshonos magok vetésének hatására az egyéves inváziós fajok borítása az idők során többnyire csökkent, és a kezelés (főként a vetés) felgyorsította ezt a folyamatot. Az évelő inváziós fajok borítása azonban az alkalmazott kezeléstől és a táji inváziós szaporodási nyomástól függetlenül idővel nőtt. Kutatásunk kimutatta, hogy az őshonos fajokkal történő vetés hatékony eszköz a homoki gyepek helyreállítására és az egyéves inváziós fajok terjedésének megakadályozására, de az évelő inváziós fajokkal szemben eszköztárunk korlátozott.

A tanulmány az alábbi linken érhető el: https://link.springer.com/article/10.1007/s10530-025-03613-5