Hogyan állítsuk helyre a magyar ökoszisztémákat? - Szakpolitikai összefoglaló az EU természet-helyreállítási rendeletének hazai vonatkozáról
Az EU 2024 augusztusában életbe lépett természet-helyreállítási rendelete arra kötelezi a tagállamokat, hogy cselekedjenek a szárazföldi, part menti és tengeri élőhelyek egészséges állapotának visszaállítása érdekében. A rendelet értelmében 2030-ra a rossz állapotú élőhelyek területének 30%-át, 2040-ig a 60%-át, 2050-ig pedig a 90%-át kell helyreállítani, illetve intézkedéseket kell hozni a beporzók védelme, a folyók összeköttetésének biztosítása és az Unió területén összesen 3 milliárd új fa ültetése érdekében.
A feladat fontos és komplex, a végrehajtás pedig akkor lehet sikeres, ha a helyreállító tevékenységek tudományosan megalapozott módszereken alapszanak, és ha megtervezésük és implementálásuk az érintett társadalmi és szakágazati csoportok bevonásával történik. Ezt a folyamatot hivatott segíteni a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai által létrehozott szakpolitikai összefoglaló, amelynek célja a szakpolitikai és döntéshozói csoportok támogatása a rendeletben megfogalmazott kötelességek teljesítésében.
A kiadvány röviden összefoglalja, milyen állapotban vannak a hazai erdők, gyepek, városi ökoszisztémák, vizes élőhelyek, beporzók és mezőgazdasági ökoszisztémák, illetve kitekint a magyarországi megvalósítás során várható feladatokra és kötelezettségekre.